Eesti päästmine 2024

„Eesti päästmine“ on humoorikas vabaõhuetendus, mille tegevus toimub tänapäeval. Kadunud valdade ja suletud asutuste vahele unustatud maarahvas ei tea enam, kust abi leida.

Kuid abi tuleb ise prohvet Maltsveti näol, kellega koos kutsutakse teisest ilmast appi Eestit päästma terve plejaad meie ärkamisaegseid suurkujusid, nagu Hurt, Jakobson ,Koidula jt.

Lavastuse läbivaks teemaks on ärkamisaegsete suurkujude püüdlus viia Eesti taas õitsengule. Etendusele annab tooni rock-ansambel Valem Vale, kes ärkamisaja luulest inspireerituna on loonud lavastusele laulud.
 
„Eesti päästmine“ kuulub Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 programmiliini „Omapära ja Euroopa“
 
Autor Aidi Vallik
Lavastaja Ivo Eensalu
Kunstnik Silver Vahtre
Muusikaline kujundaja Meelis Hainsoo
 
Laval ansambel Valem Vale.
 
Osades Agu Trolla, Aariel Alasepp, Demi Otsing, Eduard Paulson, Egle Lihtsa, Helje Põvvat, Jan-Mattias Kottise, Janno Rüütle, Kaido Arulepp, Katrin Arulepp, Kätlin Vaher, Kristin Kooskora, Kristo Kooskora, Liili Saar, Manivald Paulson, Piret Paulson, Tambet Krasnov, Valdis Kurg jt.
 
Esietendus 15. juunil 2024., Lutsu külaplatsil, Põlvamaal.
 
Kajastused

TURG 2023/2024

Lutsu Teatri 10. hooaja võrukeelne vabaõhulavastus „Turg“ räägib ülemaailmsest globaliseerumisest ja teeb seda mikroskoopilise külaühiskonna näitel. Me näeme taaskord, kui habras meile elamiseks antud keskkond tegelikult on ja mis juhtub, kui eripalgelisi inimesi siduva ja kooshoidva kogukonna alustalad kõikuma lüüa.

Seni rahulikku elu nautinud külainimeste elu muutub täielikult, kui vallavalitsuses asub tööle noor daam, kellest saab valla uus turundusjuht. Ühel hetkel on väikesest rahulikust maaturust saanud midagi New Yorki börsi laadset, turulettidel asuvad arvutikuvarid, endised turumutid ja taadid ei paki enam porgandeid ja kartuleid kilekottidesse vaid müüvad neid nüüd börsil võimendusega nagu Forex turul valuutasid pikaks või lühikeseks. Endiste turumüüjate ja külaelanike elu on samamoodi muutunud, kes on laostunud, kes pöörase rikkuse saavutanud. Muidu on kõik nagu hästi, ainult, et süüa pole enam turult nii lihtne osta. Suure võimendusega ostetud kartul võib hetkeks kui seda kotti panema hakatakse olla miinusesse jooksnud ja vaene turuline lahkub kartuliteta ja võlakoormaga.
Kus on turg, on kõrval ka must turg. Seal on inimsuhted ja inimlikud väärtused.
Inimesed tahavad oma elu tagasi. Aga kuidas?
Olukord saab paraneda ainult siis kui turul kaupleja läheb ajas tagasi, oma kõige esimese tehingu juurde, millega ta oma hinge kuradile müüs ning mõistab mis selle hinnaks oli.

„Turg“ on menuromaani „Vee peal“ autori Olavi Ruitlase pööraselt naljaka pealiskihi alla peidetud sügavalt inimlik kaemus inimese sisemusse, mille lavastajaks on Ivo Eensalu, kelle jaoks on see tema 101. lavastus.

Autor Olavi Ruitlane
Lavastaja Ivo Eensalu
Kunstnik Silver Vahtre
Kostüümikunstnik
Hille Leiten
Osades Liili Saar, Kristo Kooskora, Kaido Arulepp, Kätlin Vaher, Uno Nagelmaa, Aveli Asber, Kristin Kooskora, Manivald Paulson, Egle Lihtsa, Helje Põvvat, Jan-Mattias Kottise, Eduard Paulson, Agu Trolla

Kajastused
Triinu teatriblogi
“Turg” paneb mõtlema maainimese valikute üle (Lõuna-Eesti Postimees 15.06.2023)

 

Une Mati udujutt 2021/2022

Väike Madli ei jää magama. Talle tuleb külla Une-Mati, kes tahab Madlile uneliiva silma raputada. Madli ei taha liiva silma ja norib Une-Matilt nutu hinnaga unejutu välja. Kuna Une-Mati pole suurem asi jutustaja, tulevad tema lood pisut naljakavõitu ja kohati lausa kiiksuga. Ta jutustab loo taskuvaras Tarmost ja kotipoiss Kostjast, kes varastavad taskuid ja kotte, mitte nende sisu. Ühest loost Madlile ei piisa ja Une-Mati on sunnitud jätkama looga Maailma nabaaugust, kus on peidus kõik maailma kadunud asjad ja kadunud mõtted. Veel jutustab Une-Mati Nael Niilost, kelle unistuseks on saada haamriga vastu pead ja sitasitikatest, kes leiavad ühise keele suurte asjade ühest kohast teise liigutamise küsimuses. Vahepeal muudavad kaugelt Inglite planeedilt saabunud kosmoseinglid Une-Mati oinaks ja lõpetuseks korraldatakse missivalimised Tarmo, Kostja, Une-Mati ning Madli osalusel. Täitub Madli unistus saada missiks. Auhinnad annab kätte Eesti Vabariigi president Kersti Kaljulaid ja päris lõpetuseks saab Nael Niilo haamriga vastu pead. Nii täitub tervelt kolm unistust – Madli saab missiks, sitasitikas Geotrupes saab sõbra ja Nael Niilo saab unistuste obaduse.

Autor Heiki Vilep
Muusika
Alar Salurand
Lavastaja
Veikko Täär
Kunstnik
Silver Vahtre
Kostüümikunstnik
Hille Leiten
Osades Nele Liis Vaiksoo, Manivald Paulson, Aveli Asber, Jan-Mattias Kottise, Meelis Hainsoo.
Kaasa teeb bänd koosseisus
klahvpillid – Ursel Oja
bass – Alar Salurand
löökpillidel – Heiki Vilep

Kajastused
Nele-Liis Vaiksoo särab Lutsu külaplatsil (Lõuna-Eesti Postimees 1.07.2021)
Triinu teatriblogi
Nele-Liis Vaiksood seob Lõuna-Eestiga armastus (Lõuna-Eesti Postimees 9.07.2021)

Lõõtsajumal 2021/2022

„Lõõtsajumal“  on teadaolevalt esimene lõõtsamuusikal. Võrukeelne lugu räägib ühest Eesti tuntuimast lõõtspillimängijast Karl Kikasest. See pole mitte ainult lugu pillimehe elust, vaid targast ja elurõõmsast rahvast, kes ka kõige keerulisematel ja raskematel aegadel mõistab säilitada usku paremasse, tantsides end keevaliste lõõtspillilugude saatel vabaks ning ilusaks. Lõõtsajumalas on kõrvuti sünniime ja surma karge puudutus, tärkavas omariikluses armastusest unistavate noorte õhin ja raudse sõdurisaapa all mutta tallatud tardunud ahastus. Karl Kikas elas viie riigikorra ajal. Tema eluloos peegeldub rahva saatus, seista ajaloo risteedel, võita ja kaotada, ent alati säilitada usk armastusse.

Autor Ivo Parbus
Lavastaja Ivo Eensalu
Kunstnik Silver Vahtre
Etendustes teeb kaasa Põlva Lõõtsaklubi orkester Heino Tartese juhendamisel
Osades  Veikko Täär, Marika Korolev,  Margo Mitt, Ants Järv, Manivald Paulson, Helje Põvvat, Uno Nagelmaa, Markus Juhkam, Egle Lihtsa, Tabet Krasnov, Katrin Arulepp, Jan Mattias Kottise, Kristin Kooskora, Kristo Kooskora, Kristin Semm, Evelin Arulepp, Jaan Konks, Eduard Paulson, Demi Otsing, Aveli Asber, Ülo Needo, Mihkel Linnus, Rudolf Tigasing, Lauri Puusepp, Janis Männiste, Kaisa Linnus, Saara Linnus, Emili Linnus, Samuel Linnus, Liisa Linnus, Ennu Tobreluts, Vaino Linnus, Heino Tartes ja hobune Ronaldo Glaston

Kajastused
Veikko Täär õppis lõõtsamuusikali jaoks lõõtspilli mängima (ERR 7.06.2021)
Veikko Täär mängis raadio Elmar otse-eetris lõõtsa: olen seda pilli õppinud kuulmise järgi (Raadio Elmar 9.07.2021)
Triinu teatriblogi
Virumaalt Võrumaale: Margo Mitt mängib maailma esimeses lõõtsamuusikalis (Virumaa Teataja  9.06.2022) 

Viimsepäävä läüge 2018/2019

LutsuTeater_2019_142x191_netti

Olavi Ruitlase kirjutatud ja Merle Jäägeri lavastatud halastamatu ja hirmnaljakas võrokeelne tõsieluparoodia. Seda muidugi ainult pealt, sest tükk vastab ka väga tõsistele ja päevakorralistele küsimustele. Näiteks: kuidas jääda rahvana alles inimestest tühjaks jooksnud maapiirkondades, kus rõhuvad tööpuudus, odav Läti alkohol ja lootusetusetunne; kus pole korralikku poodigi, rääkimata elementaarsetest teenustest nagu juuksur või perearst? Kuidas viia elu edasi ilma sünnitusmajata, võib olla mõistetav, aga kuidas teha seda ilma kaaslaseta? “Viimsepäävä lüüge” pakub, et piisava tubliduse juures on kõik võimalik.

Autor Olavi Ruitlane
Lavastaja Merle Jääger
Kunstnik Anu Tuisk
Osades Kärt Tammjärv (Vanemuine), Janno Rüütle, Helje Põvvat, Liili Saar, Aveli Asber, Eduard Paulson, Tambet Krasnov, Kaido Arulepp, Jaan Konks, Jan-Mattias Kottise, Ülo Needo või Manivald Paulson, Lembit Rätsep, Kristin Kooskora, Anett Lutsar, Katrin Arulepp, Triinu Maidla jt.

Vaata lavastust

Kajastused
Uma Leht 21.06.2018
Lõuna Leht 14.06.2018
Kinoteatri eksperiment
Triinu teatriblogi

Siin me oleme, Tõde ja õigus 2019

Kohviveski, John ja punapäine Erna saabuvad oma pisikese uunikumautoga Vargamäele oma tõde ja õigust nõudma. Kiusakad maamehed Andres ja Pearu seisavad nüüd silmitsi eneseteadlike linnainimestega, kes on Tallinnast ja maksavad. Kui üks mees näeb silme ees ainult rahanumbrite virvendust ja teine teeb kõik, et naabrimehele süllekukkunud tuluallikas hoopis enda suunas voolama kallutada, siis ei tea kumbki mees, millega riskib. Seda oskab ette näha vaid Muhumaalt mandrile Vargamäele turismitalu pidama tulnud Ärni.
„Siin me oleme!“ ja „Tõe ja õiguse“ sõpradele on see suvetükk ootamatuks ja koomiliseks taaskohtumiseks ammu legendiks muutunud raamatu- ja filmitegelastega.

Autor A.H. Tammsaare ja J. Smuuli ainetel Aidi Vallik 
Lavastaja Siim Maaten
Kunstnik Silver Vahtre
Osades Artur Linnus, Liisu Krass, Marin Mägi-Efert, Liili Saar, Manivald Paulson, Piret Paulson, Eduard Paulson, Uno Nagelmaa, Tambet Krasnov jt

Kajastused
Laura Porovart “Suvitajad otsivad Vargamäelt armastust” (Tartu Postimees 19.06.2019)
Smuul + Tammsaare = «Siin me oleme, tõde ja õigus» (Postimees 27.05.2019)

Kapiukse kollid 2017

Jan on lohakas poiss. Õhtuti ei viitsi ta oma mänguasju kokku korjata ja need vedelevad mööda tuba laiali. Kõik muutub aga päevast, mil korralageduse kollid kapiuksest välja ronivad ja Jani toas täieliku kaose korraldavad. Kapiukse kolle, kes tahavad Jani elamist täielikult endale vallutada, on võimalik tagasi lüüa vaid vaprate mänguasjade abiga. Jan põgeneb, et mänguasjad kokku koguda. Tinasõdurid ja kaisukaru ärkavad ellu, koos ehitatakse kindlus, rivistatakse üles sõjamasinad ning antakse kollidele vastulöök.
Lavastus on põimitud lustakate laulude ja naljakate situatsioonidega. Alar Salurand oma heliloominguga ning professionaalsed lauljad Vanemuise teatrist annavad muusikalile uue mõõtme ja asja teeb tõsiseltvõetavaks üks korralik pauk ühest (küll väiksemat sorti) korralikust päris kahurist.
Kollid pole nii koledad ühti ja kogu tükk ei lajata kaugeltki õpetlikkusega lagipähe. Küll aga võib jätta lapse mõttemaailma üht-teist positiivset tiksuma.

Teksti ja laulutekstide autor Heiki Vilep
Lavastaja Jaan Willem Sibul
Muusika Alar Salurand
Kunstnik Silver Vahtre
Liikumisseaded Aveli Asber
Osades Karmen Puis, Jaan Willem Sibul, Meelis Hainsoo, Eduard Paulson, Aveli Asber, Devon Dein Käo, Jan-Mattias Kottise, Marcus Adamson, Markel Ojamets, Rando Lutsar.

Vaata lavastust

Kajastused
Õhtuleht 29.06.2017

Kalevipoeg ehk Kroonikad kuninga elust 2017

Paljud meist on saanud kunagi mingi Kalevipoja-trauma, kuid unustage, mida teile räägiti. Tõde selgub nüüd, kuna meie esimese kuninga, eesti rahva suure poja kohta kirjutatud kroonikate läbiuurimise tulemusena on selgunud tõde, mille varasematele kroonikatele tuginedes on kirja pannud Aidi Vallik.

Vaatajate ees rullubki lahti tõeliselt pöörane lugu Kalevipoja elust ja surmast, võitlusest ja armastusest, hävingust ja lootusest. Ja mis selgub, et tegelikult kõnetab Kalevipoeg meid kõiki ja on kuidagi ootamatult tuttavlik…

Autor Aidi Vallik
Lavastaja Jaan Willem Sibul
Kunstnik Silver Vahtre.
Osades Janno Rüütle ja Aveli Asber

Vaata lavastust

Täiesti salajane 2016/2017

Elu filmis või film elus?
E-riigina kuulsust koguval Eestimaal sarnaneb elu üha enam seebiseriaaliga. Ammustest aegadest tunnustatud püsiväärtused on keeratud pea peale, noorsugu elab virtuaalmaailmas ja lihtsat külameest kisub jooma.
Nii võibki juhtuda, et ühel heal päeval ei tee mõni inimene enam vahet, kas ta elab päris maailmas või filmis. Kuna kino tehakse kuni valitsuse tasemeni välja, siis ei ole mingi eriline üllatus, kui sinu ellu ilmub korraga luust ja lihast James Bond või vene luuraja Stirlitz, kes e-ajastule kohaselt ajavad taga kohvrit, millesse keegi lätlasest geenius on klahvide alla kokku viinud võimalused valitseda maailma.
Jant ümber kohvri käib Nuti-Lutsu külas, kus agent 007 täidab oma järjekordset missiooni. Loomulikult vahele jätmata ilusaid naisi ja Vodka-Martinit (raputatult, mitte segatult).
Ei puudu ka tulistamine, lennukid, džiibid ja plahvatused. Ja need kõik on päris tõelised. Tõelised on ka balletinumbrid, ooperiaariad ja etenduses kõlav muusika.

Tekst Heiki Vilep
Lavastaja Jaan Willem Sibul
Osades Veikko Täär, Peeter Sibul, Uno Nagelmaa, Manivald Paulson, Germán Gholami Torres-Pardo, Aveli Asber, Liili Saar, Kuldar Leis, Merly Teder, Eduard Paulson, Kaido Arulepp või Rudlof Tigasing, Helle Leis, Tiit Mähar, Joonas Priit Sibul, Evely Ostrov, Evelin Arulepp, Kristin Semm, Kristin Kooskora, Virge Mastik, Valdis Kurg, Lutsu küla rahvas ja Kaitseliitlased.

Vaata lavastust

Indrek Illuse fotod (2016)

Astuge sisse! 2016

Küllap on kõik meist sattunud valel ajal valesse kohta. Mis juhtub aga siis, kui aeg on õige, kuid koht vale? Või on koht õige, kuid vale on aeg? Või kui sina oled küll õigel ajal õiges kohas, aga need, kes juurde tulevad, satuvad valel ajal valesse kohta.

Autor Erki Aule
Lavastaja Peeter Volkonski
Kunstnik Silver Vahtre
Osades Reimo Sagor, Andres Lepik, Kati Ong, Andres Keil, Rasmus Kull, Eva Püssa, Ülle Sillamäe

Etendus toimusid 2016. aasta juuli kuus Alatskivi mõisa tallis ja Eesti Maanteemuuseumis.

Täiuslik pulm 2015/2016

Kujutlege! Pruutpaari sviit kaunis maahotellis kusagil Londoni lähistel. Traditsiooniline sits, William Morrise tapeedid, vana mööbel ja raamitud natüürmordid, päikesesära, linnulaul ja tradistioonilised külaelu hääled…
Bill ärkab oma pulmapäeval vastabiellunute sviidis ja avastab enda kõrval voodis lebamas võhivõõra,  jumalikult kauni naise. Bill ei suuda kuidagi meenutada, kes see neiu on ja kus nad kohtusid. Kohe-kohe on saabumas pruut. Uksele koputatakse.
Edaspidi muutub situatsioon aina keerulisemaks ja üks vale viib teiseni. Sõprus ja lojaalsus pannakse proovile ning hakkab tunduma, et pulmad jäävad ära. Kumb valik on õige, kas alluda sotsiaalsele survele või kuulata oma südame häält?
Lavastus on kummaline kombinatsioon mässulisest farsist ja meelipuudutavast armastusloost. Briti näitekirjaniku Robin Hawdoni komöödia on laineid löönud juba nii Euroopas kui ka Ameerikas.

Autor Robin Hawdon
Tõlkija Liina Tordik
Lavastaja ja muusikaline kujundaja Jaan Willem Sibul
Kostüümikunstnik Liisa Soolepp
Kujundaja Andres Keil
Lavameister Imre Toomeoks
Osades Liis Haab, Kärt Tammjärv, Merle Jääger, Birgit Landberg, Siim Maaten ja Jaanus Tepomees

Indrek Illuse fotod 

Presidendi loož 2015

Vabariigi ainukene vodevill, millest leiate vastused põletavatele küsimustele!
Miks pole Presidendi ja esimese Leedi suhted kõige paremad?
Võimu tahab haarata tähtis linnapea.
Enesetapp Põlva pargis. Kuidas on see seotud atentaadiga pealinnas?
President on välja kuulutanud rumalaid seadusi?
Rahvusteatri pimadonna on hüsteerias.
Kes on tegelikult meie riigis niiditõmbaja?
Palavalt armastatud riigipead ähvardab oht.
Kas rahvas on loll?

Lavastaja Jaan Willem Sibul
Kunstnik Anne Prangel
Muusikajuht Riivo Jõgi
Liikumisjuht Aveli Asber
Laulusõnade autorid Merle Jääger, Peeter Volkonski, Madis Milling
Osades Peeter Sibul, Ruti Kirikmäe, Uno Nagelmaa, Liili Saar, Janno Rüütle, Helje Põvvat, Aveli Asber

Kajastused
Ahja Valla Teabeleht 1.03 2015
Triinu teatriblogi
“Presidendi loož” Kagu-Eesti maateatrite päeval 2015 (Lõuna Leht 31.03.2015)
Triinu teatriblogi

Rummu Jüri ehk tamasseri rauad 2014/2015

Reaalne elu on see, mida me teiega praegu läbi elame. Kuid ajal võib olla ka  teine püksisäär, mida on huvitav enda lõbuks soputada.
Erinevalt Kalevipojast on Rummu Jüri jätnud reaalse jälje nii kirikukirjadesse, kui kohtutoimikutesse. Legendi loovad inimesed, kes lugusid räägivad. Mida aeg edasi, seda suuremad on liialdused. Mis siis imestada, kui Rummu Jüri kukub omast sajandist 1948. aastasse, mil teda kõige rohkem vajatakse. Ja ajalugu läheb hoopis teist rada. Publik satub aega, kus metsas on varjul metsavennad ja Lutsu külas kakerdavad ringi miilitsad, külvivolinikud, kommunistid ja muu pahn.

Enne etendust võite nendega kohtuda ja rääkida. Aga kui soovite siis ka nalja ja napsi visata. Avatud on puhvet. Puhvetipidaja on kommunistliku töö lööklane!

Tarbija 24 põhjal valiti “Rummu Jüri ehk tamasseri” rauad 2014. aastal publiku poolt parimaks suvelavastuseks Eestis. Just seetõttu  otsustas Lutsu Teater selle uuesti publiku ette tuua ka 2015. aasta suvel.

Lavastaja Jaan Willem Sibul
Autor Jaanus Tordik
Kostüümikunstnik Anu Aaremäe
Kunstnik Maire Levistu
Osades Madis Milling, Merle Jääger, Piret Kägo, Vladimir Volzin, Janno Rüütle, Uno Nagelmaa, Peeter Sibul, Liili Saar (2015), Helje Põvvat, Ülo Needo, Henrik Hinrikus, Merle Tanilsoo (2014), Kaido Arulepp, Valdis Kurg, Liisa Linnus jt.

Esietendus 15.06.2014 Lutsu külas.

Vaata lavastust